Podpisany aneks do umowy pomiędzy Miastem Łódź a dostawcą biletomatów obejmuje przedłużenie pilotażowego programu innowacyjnego systemu poboru opłat za przejazd komunikacją miejską o kolejny rok. Zgodnie z zapisami dokumentu sieć dystrybucji biletów MPK Łódź zostanie dodatkowo poszerzona o 40 stacjonarnych biletomatów.
Pasażerowie tramwajowej linii nr 10 już od września ubiegłego roku mieli okazję korzystać z nowoczesnego rozwiązania, w którym karta płatnicza zastępuje tradycyjny bilet papierowy. Oprócz tego udogodnienia, atutem opracowanego i wdrożonego systemu jest naliczanie opłaty za faktycznie przejechaną liczbę przystanków. Wprowadzona wówczas taryfa sprawia, że nawet krótkie przejazdy komunikacja miejską stały się opłacalne.
Procedura zakupu biletu w ramach pilotażu jest bardzo prosta i liczy zaledwie trzy kroki. Bezpośrednio po wejściu do pojazdu, pasażer na ekranie zamontowanego w tramwaju kasownika wybiera odpowiedni rodzaj taryfy (normalna lub ulgowa) i następnie zbliża kartę płatniczą do urządzenia. Jest to równoznaczne z rozpoczęciem naliczania opłaty za przejazd. Aby zatrzymać licznik pasażer musi jedynie ponownie zbliżyć swoją kartę do kasownika przed wyjściem z pojazdu, co system odnotuje jako koniec podróży.
- W ciągu nadchodzących dwunastu miesięcy pilotażu, nowoczesny system poboru opłat za przejazd komunikacją miejską zostanie rozszerzony na linię nr 11. Dzięki rozbudowie funkcjonalności oprogramowania systemu o obsługę rejestracji pasażera na kolejnej linii możliwe będzie korzystanie ze sposobu naliczania opłaty zgodnie z długością przejechanej trasy również w przypadku przesiadki. Taka opcja będzie dostępna dla podróży, w których przerwa pomiędzy zakończeniem pierwszego przejazdu a rozpoczęciem kolejnego nie przekroczy 15 minut. Jeśli w ciągu tego czasu pasażer przesiądzie się pomiędzy liniami, w których prowadzony jest pilotaż, to system ostatecznie naliczy opłatę traktując przejazd tymi dwiema liniami jako jedną podróż. Jest to korzystne rozwiązanie ponieważ obowiązujące stawki za przejechane przystanki maleją wraz z każdym kolejnym przejechanym odcinkiem – tłumaczy przedstawiciel dostawcy.
Dzięki podpisaniu aneksu do dotychczasowej sieci dystrybucji biletów dołączy 40 biletomatów stacjonarnych, które zostaną zainstalowane na ulicach Łodzi. Nowe automaty będą sprzedawać wszystkie typy biletów papierowych oraz kodować bilety okresowe na MIGAWCE. Urządzenia będą akceptować płatności kartami płatniczymi, banknotami oraz bilonem.
System umożliwia przede wszystkim prosty i szybki zakup biletu na przejazd komunikacją miejską. Nad bezpieczeństwem takiej transakcji czuwają takie wiarygodne organizacje płatnicze, co daje pasażerom gwarancję najwyżej jakości i pewności. Ponadto, nowy kanał dystrybucji eliminuje konieczność drukowania biletu, co stanowi pozytywną zmianę na rzecz ochrony środowiska i redukcji kosztów eksploatacji systemu. Eliminuje ono konieczność poszukiwania kiosku lub stacjonarnego biletomatu celem zakupu biletu przed rozpoczęciem podróży i zwalnia z obowiązku posiadania odliczonej gotówki. Wprowadzenie możliwości zakupu biletów za pomocą zbliżeniowych kart płatniczych stanowi również odpowiedź na potrzeby rynkowe. Ten sposób płatności nieustannie zyskuje na popularności, stanowiąc już ponad 70% ogólnej liczby transakcji bezgotówkowych w Polsce. Systemy pobierania opłat w transporcie, oparte na płatniczych kartach zbliżeniowych, są już trendem światowym.
Źródło: mc.com.pl